żne rodzaje olejków nośnikowych 

Chociaż stosowanie olejków eterycznych przez dodanie ich do dyfuzora jest łatwe i najbardziej znane, równie lub nawet bardziej korzystne może być stosowanie olejków miejscowo, w zależności od rezultatów, które chcesz zobaczyć. W tym miejscu bardzo przydatne są olejki nośne.

Co to jest olejek nośny?

Olejki nośne to oleje roślinne  o niewielkim lub zerowym zapachu, które są używane do rozcieńczania olejków eterycznych. Nie są lotne jak olejki eteryczne i są trwałe podczas przechowywania. Przenosząc olejki eteryczne do skóry, olejki nośnikowe osłabiają moc olejku. Nie oznacza to jednak, że olejek jest mniej skuteczny. Oznacza to raczej, że olejki eteryczne lepiej wchłaniają się w skórę, ponieważ nie odparowują tak szybko. Rozcieńczenie jest również konieczne w przypadku niektórych „gorących” olejków eterycznych zawsze jest dobrym pomysłem podczas stosowania olejków u dzieci lub osób o wrażliwej skórze. W razie wątpliwości zawsze rozcieńczaj.

Który olejek nośny jest najlepszy?

Badanie olejków nośnikowych w Internecie może być przytłaczające, ponieważ istnieje tak wiele różnych rodzajów, których możesz użyć. Pamiętaj, że najlepiej jest używać olejku nośnikowego, który jest  czysty.
W ten sposób zachowuje si
ę profil chemiczny olejku eterycznego i łatwo się rozpuszcza. W przeciwnym razie olejek nośny może zmienić wyniki lub określone korzyści, których pragniesz.

Substancje takie jak masło, tłuszcz roślinny i wazelina nie powinny być używane jako olejki nośne, ponieważ nie wchłaniają się w skórę na wymaganym poziomie.

Po jakie olejki nośne zatem sięgać?

Frakcjonowany olejek kokosowy (Fractionated Coconut Oil)
Olejek kokosowy jest bogaty w przeciwutleniacze i witaminę E.
Jednak gęsty, nierafinowany olejek kokosowy, który można znaleźć w sklepie spożywczym, nie jest tak przydatny do celów aromaterapeutycznych, ponieważ nie wchłania się łatwo w skórę. Frakcjonowany olej kokosowy idealnie nadaje się  do aromaterapii.
Proces frakcjonowania olejku kokosowego powoduje oddzielenie
łańcuchów kwasów tłuszczowych i uzyskanie płynnej konsystencji.
Nic nie jest dodawane do samego olejku, aby tak by
ło.
Daje to olejowi znacznie d
łuższy okres trwałości i tworzy olejek, który jest nietłusty, lekki i lepiej się wchłania.


Słodki olejek migdałowy (Sweet Almond Oil) 
Doskonały do każdego rodzaju skóry i zastosowań miejscowych, olejek migdałowy dość dobrze wchłania się przez skórę. Ma lekko orzechowy zapach, ale nie ma nic przytłaczającego.
Świetnie sprawdza się w pielęgnacji twarzy, ponieważ pomaga nawilżać. Należy jednak pamiętać, że nie jest on przeznaczony dla osób z alergią na orzechy, ponieważ często jest produkowany w tych samych fabrykach co olejek arachidowy.

Olejek jojoba (Jojoba Oil)
Mimo że jojoba jest nazywana olejkiem, jest w rzeczywistości płynnym woskiem Jojoba- jest bezwonny i ma złocistożółty kolor, jest kolejnym popularnym olejkiem nośnikowym, ponieważ doskonale nadaje się do włosów i pozostawia nawilżoną skórę bez nadmiernego połysku.
Jest bardzo podobny do olejku, który Twoja skóra wytwarza naturalnie i mo
że być dobry dla skóry tłustej.

Olejek z pestek winogron (Grapeseed Oil)
Ten olejek jest bogaty w kwas linolowy i jest bardzo nawilżający, szczególnie dla delikatnej skóry. Często pojawia się na liście składników wielu kosmetyków. Jej aromat jest lekki i słodki, a kolor jest wyraźny.
Mo
że być dobrym olejkiem nośnym do sporadycznych wyprysków.

Oliwa z oliwek (Olive Oil)
Chociaż może być ciężki, tłusty i mieć silniejszy zapach w porównaniu z innymi, zaletą oliwy z oliwek jest to, że zawiera dużo witamin i minerałów. W zależności od ilości i stopnia rozcieńczenia olejku eterycznego, oliwa z oliwek może pokonać zapach.

Jak i co rozcieńczyć ?

Po znalezieniu odpowiedniego olejku nośnikowego możesz zacząć rozcieńczać olejki eteryczne zgodnie z wymaganym współczynnikiem rozcieńczenia. Następujące proporcje rozcieńczenia powinny być dobrym początkiem.Jeśli chodzi o miejscowe stosowanie olejków eterycznych, olejki doTERRA są podzielone na trzy określone kategorie.
Łagodne, wymagające rozcieńczenia(średnie) i (ostre)gorące.
Olejki nale
żące do kategorii wymagających rozcieńczenia to te, które są bogate w szczególnie silne składniki, takie jak fenole.
Do tego okre
ślenia należą kasja, kora cynamonu, goździki, oregano i tymianek

W przypadku dzieci i osób o wrażliwej skórze kategoria gorących jest szczególnie ważna!
Zawsze rozcie
ńczaj olejki z tej kategorii, gdy używasz ich na skórze po raz pierwszy.

Olejki z kategorii Gorące to:

Bergamota (Bergamot)
Czarny pieprz (Black Pepper)
doTERRA Breathe ®
Cedar (Cedarwood)
doTERRA Cheer ®
Copaiba
Deep Blue ®
Eukaliptus (Eucalyptus)
Koper włoski (Fennel)
doTERRA Forgive ®
Pelargonia (Geranium)
Imbir (Ginger)
Trawa cytrynowa (Lemongrass)
Limonka (Lime)
doTERRA Motivate ®
doTERRA On Guard ®
doTERRA Passion ®
Mięta pieprzowa (Peppermint)
Petitgrain
Slim & Sassy ®
Mięta (Spearmint)
Wintergreen

Pozostałe oleje doTERRA są klasyfikowane jako łagodne, jeśli są przeznaczone do stosowania miejscowego.
Je
śli olej jest sklasyfikowany jako czysty, dla większości ludzi nie powoduje to wrażliwości.
Je
śli jednak chcesz być bezpieczny przy pierwszej próbie olejku, zawsze możesz go przetestować, rozcieńczając go w oleju nośnikowym i nakładając na niewielki kawałek skóry.